ΘΕΜΑ:«Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή των σχολικών μονάδων σε προγράμματα του Αράχθου – Άρτας που θα υλοποιούνται εκτός επίσημου προγραμματισμού».

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αράχθου Άρτας, στο πλαίσιο της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» υλοποιείται μέσω του  Επιχειρησιακού Προγράμματος  «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ»  με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με βάση την εγκύκλιο 200064/Δ2/23-11-2016 του ΥΠΠΕΘ/ ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ, προγραμματίζει την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων για τις σχολικές μονάδες Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης κατά προτεραιότητα της Περιφερειακής ενότητας Ηπείρου, εκτός επίσημου προγραμματισμού και μέχρι την έναρξη του (όποτε αυτός προκύψει από απόφαση του αρμόδιου Υπουργείου).

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του ΚΠΕ Αράχθου που μπορούν να παρακολουθήσουν οι σχολικές μονάδες την περίοδο εκτός ετήσιου προγραμματισμού είναι αποκλειστικά μονοήμερα και είναι τα εξής:

1.«ΣΤΟΝ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ……. ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ Η ΠΑΛΙΑ» (για τα παιδιά του νηπιαγωγείου, την α΄και β΄δημοτικού).

2.«ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗ ΚΟΠΡΑΙΝΑ…….. ΕΝΑΣ ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΑΣ» » (για τα παιδιά του νηπιαγωγείου, την α΄και β΄δημοτικού).

3.«ΜΙΑ ΧΕΛΩΝΑ ΣΤΟΝ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ» (για τα παιδιά του νηπιαγωγείου, την α΄και β΄δημοτικού).

4.«ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΨΑΡΑΚΙ ….kill fish» (για μαθητές δημοτικού – από την γ΄τάξη και πάνω- γυμνασίου , λυκείου).

5.«ΛΙΜΑΝΙ ΚΟΠΡΑΙΝΑΣ – ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ (για μαθητές γυμνασίου , λυκείου και ομάδες ενηλίκων)

6.«ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ Ο ΜΑΓΙΚΟΣ» (για μαθητές δημοτικού – από την γ΄τάξη και πάνω- για μαθητές γυμνασίου , λυκείου και ομάδες ενηλίκων)

7.“ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΣΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΒΙΔΡΑΣ» (για μαθητές δημοτικού γυμνασίου , λυκείου και ομάδες ενηλίκων)

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να επισκεφτούν το ΚΠΕ Αράχθου - Άρτας να έρθουν ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΟ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ σε επικοινωνία με το ΚΠΕ για τον χρονικό προγραμματισμό της δράσης Οι αιτήσεις θα υποβάλλονται μέσω των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων του Νομού τους. Δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβάλλουν όλοι οι εκπ/κοι ακόμη και αν δεν εκπονούν πρόγραμμα καθώς και οι εκπ/κοι που υλοποιούν ερευνητικές εργασίες στο Γενικό Λύκειο.

Ενημέρωση: Τα προγράμματα που θα υλοποιηθούν πριν την έναρξη της οικονομικής διαχειριστικής περιόδου των ΚΠΕ , δεν δύναται να χρηματοδοτηθούν καθ οποιονδήποτε τρόπο από τα ΚΠΕ (π.χ. παροχή δεκατιανού).

για ολόκληρο το έγγραφο και την αίτηση του σχολείου σε μορφή WORD παρακαλώ πατήστε  ΕΔΩ

Η Υπεύθυνη λειτουργίας

του ΚΠΕ Αράχθου Άρτας

ΙΣΑΡΗ ΑΣΠΑΣΙΑ

ΠΕ1812 ΤΕΧΝ. ΓΕΩΠΟΝΟΣ, M.Ed.