Τα προγραμματα του ΚΠΕ ΑΡΑΧΘΟΥ-ΑΡΤΑΣ που έχουν εκδοθεί είναι τα ακόλουθα:

ΜΟΝΟΗΜΕΡΑ

ΣΤΟΝ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ......ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ Η ΠΑΛΙΑ....... (Ειδικό πρόγραμμα για τα παιδιά που παρακολουθούν τις τάξεις του  νηπιαγωγείου ή τις πρώτες τάξεις του δημοτικού α΄και β΄.)

ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ΣΤΟΝ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ.    (για μαθητές της α/θμιας και της β/θμιας εκπαίδευσης)

Ο ΦΑΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΠΡΑΙΝΑΣ ΣΤΟΛΙΔΙ ΤΟΥ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΥ. (για μαθητές της α/θμιας και της β/θμιας εκπαίδευσης)

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΑΛΙΕΙΑ. ΔΙΒΑΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ.   (για μαθητές της α/θμιας και της β/θμιας εκπαίδευσης)

ΔΙΗΜΕΡΑ -ΤΡΙΗΜΕΡΑ